See dreeni on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "drain"
},
"expansion": "English drain",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English drain.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "dreeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeniensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeniänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeniltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeniksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dreeni",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dreeni",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dreen",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Medicine",
"orig": "fi:Medicine",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"drain (hose or pipe, usually a temporary one, through which excess liquids are removed from the body)"
],
"id": "en-dreeni-fi-noun-Oyoxvwef",
"links": [
[
"medicine",
"medicine"
],
[
"drain",
"drain"
]
],
"raw_glosses": [
"(medicine) drain (hose or pipe, usually a temporary one, through which excess liquids are removed from the body)"
],
"synonyms": [
{
"word": "laskuputki"
}
],
"topics": [
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdreːni/"
},
{
"ipa": "[ˈdre̞ːni]"
},
{
"rhymes": "-eːni"
}
],
"word": "dreeni"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "drain"
},
"expansion": "English drain",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English drain.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "dreeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeniensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeniänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeniltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeniltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeninään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeninänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreenikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeniksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreeneiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dreenittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreenittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dreeneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "dreeneinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dreeni",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dreeni",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dreen",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːni",
"Rhymes:Finnish/eːni/2 syllables",
"fi:Medicine"
],
"glosses": [
"drain (hose or pipe, usually a temporary one, through which excess liquids are removed from the body)"
],
"links": [
[
"medicine",
"medicine"
],
[
"drain",
"drain"
]
],
"raw_glosses": [
"(medicine) drain (hose or pipe, usually a temporary one, through which excess liquids are removed from the body)"
],
"topics": [
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdreːni/"
},
{
"ipa": "[ˈdre̞ːni]"
},
{
"rhymes": "-eːni"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "laskuputki"
}
],
"word": "dreeni"
}
Download raw JSONL data for dreeni meaning in All languages combined (19.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.